Matbord, AB Åby Möbelfabrik, 1940-tal.

Bockbord av betsad furu. Kopplade bockar. Längd 200, bredd 79,5, höjd 75 cm. Två medföljande förlängningsblad i björk, vardera 54 x 79,5 cm.

Slitage. Märken. Fläckar. Torrspricka. Fanerskada undertill på ett förlängningsblad.

Utropspris
6 000 SEK
Jan Ekman
Jan Ekman
+46 (0)70 267 09 23

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13