Tallrikar, 23 st, glas, kräftmönster, från Helsingfors Segelsällskap HSS restaurang, 1930-40-tal.

Handmålat glas.
12 st 13,5 cm
8 st 21 cm
3 st 25,5 cm

Åldersrelaterat slitage.

Proveniens

Helsingfors Segelsällskap r.f. (HSS) restauratör och klubbföreståndarinna Dagmar Bergenström tog fram dessa tallrikar för restaurangen, troligtvis handmålade av hennnes dotter Ethel Bergenström som var en duktig porslinsmålare. Har bevarats i släktens ägo sedan dess.

Utropspris
250 EUR