Madeleine Pyk – en samling F769

Kanna samt tre saltkar, silver, Danmark, 1900-talets första hälft

Kanna samt tre saltkar. Kanna med bukig form och svärtat trähandtag, stämplad JH Paulsen Köpenhamn 1929 samt kontrollör CF Heise. Höjd 13 cm. 2+1 saltkar med glasinsatser, bukiga med vridna knäckar samt på tre tassfötter. Två stämplade I Paulsen Köpenhamn 1916, kontrollör CF Heise, Grann & Laglye, samt en med otydlig dansk årsstämpel, Grann & Laglye, kontrollör CF Heise och svensk importstämpel GA Dahlgren Malmö 1918.
Höjd 4,5 cm.
Total vikt utan glasinsatser 420 gram.

Saltkar invändigt anfrätta. Ett av glasen med nagg.

Utropspris
2 000 SEK