Madeleine Pyk – en samling F769

Serveringsfat, 2 st, silver, finska stämplar 1929 och 1954.

Fat med bladdekorerad kant, diameter 25,5 cm, svensk med finska importstämplar, Finlands guldsmeds ab, 1929.
Fat med konturerat brätte, diameter 23 cm, Auran Kultaseppä oy, 1954.
Sammanlagd vikt 703 g

Monogramgravering på båda. Slitage med ytliga repor.

Utropspris
450 EUR
Nan Munsterhielm-Jarjis
Nan Munsterhielm-Jarjis
Specialist konst, design och konsthantverk, filialchef Helsingfors
+358 (0)50 340 5492