Royal Copenhagen

(Danmark, 1775-)
Royal Copenhagen
(Danmark, 1775-)

Royal Copenhagen & Alumina, servis, 61 delar, fajans, "Tranquebar"/"Trankebar", Danmark.

Bestående av:
14 mattallrikar, diameter 25 cm.
12 djupa tallrikar, diameter 21 cm.
12 förrättstallrikar, diameter 21 cm.
8 små djupa tallrikar, diameter 17 cm.
10 buljongkoppar med fat, fatens diameter 19 cm.
Karott med handtag och lock, längd 29 cm.
Såssnipa, längd 20 cm.
Fyrkantigt fat, 13,5 x 13,5 cm.
Burk med lock, höjd 14 cm.
Skål, diameter 21 cm.

Något smärre slitage och repor. Två buljongfat andrasortering. Några delar med visst slitage och repor.

Formgivare

Utropspris
4 000 SEK
Sofie Lundberg
Sofie Lundberg
+46 (0) 73 918 04 69