MATTA, Antik Kirman Laver/Isfahan, 214 x 133 cm

Kamelhårsfägad botten med polykrom palats scen med musicerande sällskap. Bred rödbrun huvudbård med blomslinga och kartuscher med inskriptioner och porträttbilder.

Något slitage, smutsig, fläckar, smärre lagningar. Långsidorna med trampveck.

Utropspris
10 000 - 12 000 SEK