Benvit botten med polykrom medaljong, blom- palmett- och arabeskslingor. Bred röd huvudbård med stort arabesk-, palmett- och blomranka. Silkevarp
Obetydligt slitage, smutsig, fläckar. Långsidorna med obetydliga trampveck, kortsidorna med obetydliga skador.