Madeleine Pyk – en samling F769

MATTA, semiantik Täbris, 392 x 291,5 cm

Benvit botten med stor terrakottafärgad medaljong, mörkblå hörnornament samt täta polykroma blom-, arabesk- och palmettslingor. Röd huvudbård med palmett- och blomranka.

Något slitage och smutsig, fläckar, smärre lagningar. Långsidorna med trampveck.

Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58