Benvit botten med stor terrakottafärgad medaljong, mörkblå hörnornament samt täta polykroma blom-, arabesk- och palmettslingor. Röd huvudbård med palmett- och blomranka.
Något slitage och smutsig, fläckar, smärre lagningar. Långsidorna med trampveck.