Ripley, "stereogitarr", USA, 1980-tal.

Blålackerad kropp i basswood. Hals i lönn med svarta prickar. 2 x "single coil" "Bartolini-mikrofoner", 1x humbucker "Bartolini-mikrofon". 6 x individuella kontroller för stereopanorering. Kromat "hardware" med Floyd Rose-stall och låsbar sadel. Längd ca 99, bredd 31,5, höjd 5cm. En stereo splitter box, sladd, axelband, samt hårt Gibsonfodral medföljer.

Åldersrelaterat slitage, märken, nagg, repor, färgbortfall, "backplate" saknas Ej funktionstestad, ej fullständigt genomgången.

Proveniens

Thorbjörn Hanssons samling.

Steve Ripley, musiker, ljudtekniker och producent från Boise, Idaho. Han har arbetat med artister som Bob Dylan, J.J Cale med fler. Han tillverkade sina gitarrer mellan åren 1982-1987.Han tillverkade gitarrer till Eddie Van Halen, J.J. Cale, Ry Cooder, John Hiatt. Steve Ripleys "Stereo gitarrer" har en stereo output där man kan panorera signalen från den 6-spoliga mikrofonen separat för varje sträng genom en Sterobox till 2 förstärkare. Steve Ripley tillverkade senare gitarrer för Kramer Guitars.

Utropspris
15 000 SEK
Jan Ekman
Jan Ekman
+46 (0)70 267 09 23