Kan inte nå servern

Axel Einar Hjorth

(Sverige, 1888-1959)
Axel Einar Hjorth
(Sverige, 1888-1959)

Axel Einar Hjorth, bord, "Lovö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.

Syrbetsad furu. Diameter 60 cm, höjd 50 cm.

Slitage, torrsprickor och lagningar, borttagen senare bemålning.

Proveniens

Revisor Ture Kristersson (1895-1957), inköpt till sommarhus i Falsterbo uppfört 1934.

Övrig information

Modellen formgiven 1932.

Formgivare

Axel Einar Hjorth räknas som en av Sveriges mest betydande möbelformgivare under 1920- och 30-talet. Hjorths tidiga arbetsgivare var bland annat Svenska Möbelfabrikerna i Bodafors och Stockholms Hantverksförening. Det stora genombrottet kom som chefsarkitekt för Nordiska Kompaniet, en post som han tillträdde 1927 och innehade fram till 1938. Hjorths första större uppdrag blev Nordiska Kompaniets påkostade monter på världsutställningen i Barcelona år 1929, för att därefter medverka vid flertalet större internationella utställningar under det efterföljande decenniet. 1929 bryter Hjorth också ny mark och formger den första serien rustika möbler i syrbetsad furu, de så kallade sportstugemöblerna som fick namn som "Lovö", "Utö" och "Sandhamn" efter öarna i Stockholms skärgård.

Läs mer
Auktionen avslutades
Klubbat pris
117 000
S
E
K
11 175
E
U
R
12 690
USD
Utropspris
20 000 SEK
Auktionen är avslutad.
Acceptpriset är uppnått
Budhistorik (34 bud)
7
8 jan 19:39
117 000 SEK
4
A
8 jan 19:39
115 000 SEK
4
8 jan 19:15
113 000 SEK
6
A
8 jan 19:15
111 000 SEK
6
A
8 jan 19:04
100 000 SEK
4
8 jan 19:04
98 000 SEK
6
A
8 jan 19:03
92 000 SEK
4
8 jan 19:03
90 000 SEK
6
A
8 jan 16:53
85 000 SEK
4
8 jan 16:53
83 000 SEK
6
A
8 jan 16:52
77 000 SEK
4
8 jan 16:52
75 000 SEK
6
A
8 jan 16:45
63 000 SEK
4
8 jan 16:45
61 000 SEK
6
A
8 jan 16:45
58 000 SEK
4
8 jan 16:45
56 000 SEK
6
A
8 jan 16:45
52 000 SEK
4
8 jan 16:45
50 000 SEK
6
8 jan 16:38
42 000 SEK
4
A
8 jan 16:38
40 000 SEK
4
8 jan 15:29
35 000 SEK
5
8 jan 4:52
34 000 SEK
4
A
8 jan 4:51
33 000 SEK
5
8 jan 4:51
32 000 SEK
4
4 jan 2:42
31 000 SEK
3
A
4 jan 2:05
30 000 SEK
3
A
4 jan 2:04
26 000 SEK
4
4 jan 2:04
25 000 SEK
3
A
4 jan 2:04
23 000 SEK
4
4 jan 2:04
22 000 SEK
3
2 jan 4:09
21 000 SEK
2
A
2 jan 4:09
20 000 SEK
2
31 dec 2025 8:27
16 000 SEK
1
30 dec 2025 18:56
15 000 SEK
Alla tider är i CET
Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.

Kontakt
Karl Green
Stockholm
Karl Green
Specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)700 07 94 25

Kundservice
Har du frågor gällande transport, betalning eller övriga frågor vänligen kontakta vår Kundservice.

Sverige
Telefontid: måndag – fredag 9–12
+46 8-614 08 00

Finland
Telefontid: måndag – fredag 10–13
+358-9-668 91 10

Kundservice