Svea Norén

(Sverige)
Svea Norén
(Sverige)

Matta, gobelängteknik, ca 245 x 169 cm, signerad SN

Sverige, omkring 1900-talets mitt. Grönmelerad botten med fem rader med stiliserande blommor. Benvit huvudbård med stiliserat mönster i grön- och gulmelerat.

Slitage.

Utropspris
8 000 SEK
Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13