Kan inte nå servern
Temaauktioner online
The Eclectic Collection F772
Auktion:
Helge Dahlman F782
Auktion:
Birds by Toikka – Part 2 F728
Auktion:
En privat samling handknutna bruksföremål från Persien E1309
Auktion:
Silver Linings E1279
Auktion:
Chalet Interiors E1217
Auktion:
Liveauktioner
Contemporary Art & Design 670
Auktion: 21−22 april 2026
Important Timepieces 671
Auktion: 21 april 2026
Modern Art & Design 672
Auktion: 20−21 maj 2026
Important Spring Sale 673
Auktion: 10−12 juni 2026

Royal Copenhagen

(Danmark, 1775-)
Royal Copenhagen
(Danmark, 1775-)

Tallrikar, 32 st, "Musselmalet Helblonde", Danmark.

Porslin med handmålad blomsterdekor i blått.
8 mattallrikar 1084 25 cm
8 förrättstallrikar 1085 23 cm
8 assietter 1086 19,5 cm
8 djupa tallrikar 1170 20 cm

Två mattallrikar 1084 med nagg.

Formgivare

Royal Copenhagen eller Den Kongelige Porcelainsfabrik startade sin verksamhet 1775 i Köpenhamn under beskydd av drottningen Juliana Maria. Till en början tillverkades främst figuriner och servisporslin i Meissens tradition. På 1790-talet formgavs ”Flora danica”-servisen som har en dekor av inhemska växter och ursprungligen bestod 1 802 delar. Enligt traditionen skulle den från början varit avsedd som gåva till kejsarinnan Katarina II av Ryssland. Servisen tillverkas än idag tillsammans med andra klassiker som ”Musselmalet” och ”Blå blomst”.

Läs mer
Auktionen avslutas
3 dagar 23 timmar
Aktuellt bud
17 000
S
E
K
1 613
E
U
R
1 846
USD
Utropspris
8 000 SEK
Acceptpriset är uppnått
SEK
Lägg ditt maxbud. Ditt bud måste minst vara 17 500 SEK. Läs mer.
Budhistorik (22 bud)
7
3 jan 14:02
17 000 SEK
2
A
3 jan 14:02
16 500 SEK
2
A
3 jan 7:31
10 008 SEK
6
3 jan 7:31
9 808 SEK
2
A
3 jan 7:30
9 408 SEK
6
3 jan 7:30
9 208 SEK
2
A
3 jan 7:29
9 008 SEK
6
3 jan 7:29
8 808 SEK
2
A
1 jan 21:47
8 400 SEK
5
1 jan 21:47
8 200 SEK
2
A
1 jan 10:25
8 000 SEK
4
1 jan 10:25
7 800 SEK
2
A
1 jan 10:25
7 600 SEK
4
1 jan 10:25
7 400 SEK
2
A
31 dec 2025 15:58
7 200 SEK
3
31 dec 2025 15:58
7 000 SEK
2
A
31 dec 2025 15:58
6 800 SEK
3
31 dec 2025 15:58
6 600 SEK
2
A
31 dec 2025 15:57
6 400 SEK
3
31 dec 2025 15:57
6 200 SEK
2
30 dec 2025 22:52
6 000 SEK
1
30 dec 2025 18:14
5 000 SEK
Alla tider är i CET
Köpinformation
Vad kostar transporten?

Paketering och försäkring

Alla objekt som skickas från Bukowskis är fullt försäkrade och omsorgsfullt packade för att skydda ditt unika föremål.

Hur bokar jag transport?

Efter du betalat ditt föremål beställer du transport på Mina Sidor

När levereras varan?

Din order kommer att iordningställas inom 2-5 dagar efter att transporten är bokad. Du kommer att få ett meddelande per mail, telefon eller sms när ditt objekt är på väg. Observera att leveransadress vid eventuell hemtransport måste vara densamma som du angett som din fakturaadress vid betalning med Klarna.

Kontakt
Anna Wessman
Stockholm
Anna Wessman
Värderare
+46 (0)708 10 86 14

Kundservice
Har du frågor gällande transport, betalning eller övriga frågor vänligen kontakta vår Kundservice.

Sverige
Telefontid: måndag – fredag 9–13
+46 8-614 08 00

Finland
Telefontid: måndag – fredag 9–13
+358-9-668 91 10

Kundservice
Placering: Västberga Allé 3, 126 30 Hägersten - L53 - Visas på begäran