Bjerkås

(Sverige, Grundat 1927)
Bjerkås
(Sverige, Grundat 1927)

Bjerkås, bordslampa, modell "1378", Göteborg, 1940-tal.

Lampfot av lergods. Dekor av kvinnofigur med ymnighetshorn. Textilklädd skärm. Höjd 54 cm

Smärre slitage. Ej funktionstestad.

Modellen avbildad i katalog 1943.

Klubbat pris
2 000
190
217
Utropspris
3 000 SEK
Budhistorik (3 bud)
8 jan 19:14
2 000 SEK
31 dec 2025 20:18
1 500 SEK
30 dec 2025 22:12
1 000 SEK

Efter du betalat ditt föremål beställer du transport på Mina Sidor

Claes Andersson
Claes Andersson
+46 (0) 704 248 703

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13