Kan inte nå servern

Bruno Mathsson

(Sverige, 1907-1988)
Bruno Mathsson
(Sverige, 1907-1988)

Liggstol med hjul, Firma Karl Mathsson, Värnamo.

Skiktlimmad bok, klädd i sadelgjord, lös avtagbar nackkudde och dyna, brännstämplad FIRMA KARL MATHSSON MADE IN VÄRNAMO SWEDEN samt BRUNO MATHSSON DESIGN MADE IN SWEDEN. L 175 cm.

Slitage, smärre torrsprickor, omklädd.

Övrig information

Modellen formgiven 1944.

Formgivare

Bruno Mathsson (1907-1988) räknas som en av Sveriges främsta formgivare. Under uppväxten i Värnamo lärde han sig om möbelsnickeri från grunden av fadern, som var snickarmästare, något han senare fick nytta av i sitt yrke som formgivare. Stolen ”Gräshoppan” var den första som Bruno Mathsson formgav, år 1931 – i uppdrag för Värnamo lasarett. Den tillverkades i böjlimmad bok med sadelgjordsklädsel, och hade en ergonomisk form. Varken patienter eller personal på lasarettet uppskattade dock stolen och den gömdes i stället undan på sjukhusets vind. Numera räknas ”Gräshoppan” som en designklassiker. Bara några år senare ställde Mathsson ut sina möbler på en separatutställning vid Röhsska Konstslöjdmuseet i Göteborg, och 1937 medverkade han på världsutställningen i Paris. Det stora genombrottet var då ett faktum. Mathssons möbler har idag blivit tidlösa klassiker som förenar stil med komfort. Några av de mest populära möblerna är fåtöljerna "Jetson", som tillverkas för Dux, "Pernilla 3", och "Karin" samt bordet "Superellips" som ritades tillsammans med Piet Hein.

Läs mer
Auktionen avslutades
Klubbat pris
38 500
S
E
K
3 677
E
U
R
4 176
USD
Utropspris
20 000 SEK
Auktionen är avslutad.
Acceptpriset är uppnått
Budhistorik (33 bud)
7
A
8 jan 19:03
38 500 SEK
5
8 jan 19:03
38 500 SEK
7
8 jan 19:02
37 500 SEK
5
8 jan 19:00
36 500 SEK
7
A
8 jan 19:00
35 555 SEK
7
8 jan 18:59
35 500 SEK
5
A
8 jan 18:59
34 500 SEK
5
8 jan 18:59
34 333 SEK
7
A
8 jan 18:57
33 333 SEK
5
8 jan 18:57
33 000 SEK
7
8 jan 18:56
31 100 SEK
6
A
8 jan 18:56
30 100 SEK
5
8 jan 18:56
30 000 SEK
6
8 jan 18:56
28 000 SEK
3
8 jan 18:54
27 000 SEK
5
A
8 jan 18:54
26 000 SEK
5
8 jan 18:53
25 000 SEK
3
A
8 jan 18:53
24 000 SEK
3
A
8 jan 18:50
23 004 SEK
4
8 jan 18:50
22 004 SEK
3
A
8 jan 18:50
21 003 SEK
4
8 jan 18:50
20 003 SEK
3
A
8 jan 18:41
19 502 SEK
4
8 jan 18:41
19 002 SEK
3
A
8 jan 9:55
18 502 SEK
4
8 jan 9:55
18 002 SEK
3
A
8 jan 9:55
17 501 SEK
4
8 jan 9:55
17 001 SEK
3
A
8 jan 9:55
16 500 SEK
4
8 jan 9:55
16 000 SEK
3
31 dec 2025 18:14
15 000 SEK
2
30 dec 2025 22:11
12 000 SEK
1
30 dec 2025 21:22
1 000 SEK
Alla tider är i CET
Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.

Vad kostar transporten?

Paketering och försäkring

Alla objekt som skickas från Bukowskis är fullt försäkrade och omsorgsfullt packade för att skydda ditt unika föremål.

Hur bokar jag transport?

Efter du betalat ditt föremål beställer du transport på Mina Sidor

När levereras varan?

Din order kommer att iordningställas inom 2-5 dagar efter att transporten är bokad. Du kommer att få ett meddelande per mail, telefon eller sms när ditt objekt är på väg. Observera att leveransadress vid eventuell hemtransport måste vara densamma som du angett som din fakturaadress vid betalning med Klarna.

Kontakt
Karl Green
Stockholm
Karl Green
Specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)700 07 94 25

Kundservice
Har du frågor gällande transport, betalning eller övriga frågor vänligen kontakta vår Kundservice.

Sverige
Telefontid: måndag – fredag 9–12
+46 8-614 08 00

Finland
Telefontid: måndag – fredag 10–13
+358-9-668 91 10

Kundservice