Carl Westman

(Sverige, 1866-1936)
Carl Westman
(Sverige, 1866-1936)

Tillskriven, fåtöljer, ett par, Sverige, 1900-talets början

Stomme av ek. Dekor i intarsia samt skuren dekor vid armlän. Rygg samt sits klädda i ljus textil. Sitthöjd 38 cm, bredd 72 cm, total höjd 88 cm.

Ställvis slitage. Märken. Senare klädsel.

Jämför fåtölj såld på Bukowskis Modern Art & Design 660, kat. nr. 306.

Formgivare

Carl Westman var en svensk arkitekt, målare och tecknare. Westman startade egen arkitektverksamhet 1897 och under de första åren ritade han privata villor och möbler inspirerade av Arts and Crafts-rörelsens formspråk. Westmans största och mest kända verk är Stockholms rådhus (1911–15). Han ritade även Röhsska konstslöjdsmuseets byggnad i Göteborg (1910–1914). Westman var en tidig anammare av den nationalromantiska stilen, men vände sig senare till den nyklassicistiska stilen på 1920-talet.

9 500
907
1 030
Utropspris
15 000 SEK
Acceptpriset är ej uppnått
Budhistorik (2 bud)
8 jan 19:49
9 500 SEK
3 jan 19:03
1 000 SEK
Jessica Löfgren
Jessica Löfgren
+46 (0)727 43 08 79

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13