Tillskriven, fåtöljer, ett par, Sverige, 1900-talets början
Stomme av ek. Dekor i intarsia samt skuren dekor vid armlän. Rygg samt sits klädda i ljus textil. Sitthöjd 38 cm, bredd 72 cm, total höjd 88 cm.
Ställvis slitage. Märken. Senare klädsel.
Jämför fåtölj såld på Bukowskis Modern Art & Design 660, kat. nr. 306.
Carl Westman var en svensk arkitekt, målare och tecknare. Westman startade egen arkitektverksamhet 1897 och under de första åren ritade han privata villor och möbler inspirerade av Arts and Crafts-rörelsens formspråk. Westmans största och mest kända verk är Stockholms rådhus (1911–15). Han ritade även Röhsska konstslöjdsmuseets byggnad i Göteborg (1910–1914). Westman var en tidig anammare av den nationalromantiska stilen, men vände sig senare till den nyklassicistiska stilen på 1920-talet.