Sigurd Persson

(Sverige, 1914-2003)
Sigurd Persson
(Sverige, 1914-2003)

Glasservis, 133 delar, "Gripsholm", Kosta Boda

12 rödvinsglas höjd 18 cm
25 vitvinsglas höjd 16 cm (två med nagg)
14 vitvinsglas höjd 15,5 cm
17 starkvinsglas höjd 13,5 cm
18 champagneskålar höjd 15 cm
13 snapsglas höjd 15,5 cm (ett med nagg)
18 whiskyglas höjd 9 cm (tre med nagg)
4 whiskyglas höjd 8,7 cm (två med nagg)
10 selterglas höjd 7 cm
2 karaffer med propp höjd 27 cm (en propp med nagg)

Något bruksslitage och repor.

Auktionen avslutas
1 dag 10 timmar
5 000
474
543
Utropspris
10 000 SEK
Acceptpriset är ej uppnått
Lägg ditt maxbud. Ditt bud måste minst vara 5 200 SEK. Läs mer.
Budhistorik (2 bud)
31 dec 2025 16:21
5 000 SEK
30 dec 2025 16:09
4 000 SEK

Efter du betalat ditt föremål beställer du transport på Mina Sidor

Placering: Västberga Allé 3, 126 30 Hägersten - L50 - Visas på begäran