Kosta

(Sverige, Grundat 1742)
Kosta
(Sverige, Grundat 1742)

Tillskriven, taklampa, 1930-tal.

Mattförnicklad stam, kupa i bärnstenstonat glas med slipad dekor. Diameter 40 cm, höjd ca 32 cm.

Smärre slitage, ej funktionstestad.

Utropspris
3 000 SEK
Karl Green
Karl Green
Specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)700 07 94 25

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13