Nordiska Kompaniet

(Sverige, Grundat 1902)
Nordiska Kompaniet
(Sverige, Grundat 1902)

Stolar, fyra stycken, "Hytte", 1940-tal.

Betsad furu. Höjd 81 cm, sitthöjd 41,5 cm.

Slitage, torrsprickor, ställvis något lösa i fogarna.

Formgivare

Nordiska Kompaniets verkstäder var en svensk tillverkare av möbler och belysningsarmatur till varuhuset Nordiska Kompaniet (NK) mellan 1904 och 1973. Företaget hade sina fabriksfastigheter i Nyköping och var en gång stadens största industri. I verkstäderna tillverkades både specialbeställda och serietillverkade möbler. Under 1920-talet producerade NK:s verkstäder inredningar till många offentliga byggnader inklusive till Konserthuset i Stockholm och Svenska Tändsticksbolagets kontor. Från 1930-talet och framåt var offentliga inredningsuppdrag en väsentlig del av verkstädernas produktion. Arkitekten Carl Bergsten var chefsarkitekt vid verkstäderna mellan 1917 och 1921, och 1927 tillträdde Axel Einar Hjorth som chef, en post som han innehade fram till 1938

Auktionen avslutas
3 dagar 20 timmar
2 000
190
217
Utropspris
4 000 SEK
Acceptpriset är ej uppnått
Lägg ditt maxbud. Ditt bud måste minst vara 2 200 SEK. Läs mer.
Budhistorik (3 bud)
4 jan 21:17
2 000 SEK
3 jan 19:03
1 000 SEK
1 jan 16:56
500 SEK

Efter du betalat ditt föremål beställer du transport på Mina Sidor

Karl Green
Karl Green
Specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)700 07 94 25

Placering: Västberga Allé 3, Hägersten - H82