Astrid Aagesen

(Danmark, 1883-1965)
Astrid Aagesen
(Danmark, 1883-1965)

Bordslampa, Helsingborg, 1930-tal.

Tenn, stämplad TENN AAGESEN HÄLSINGBORG. Höjd 43 cm inklusive skärm.

Smärre slitage, nydragen el.

Formgivare

Astrid Marie-Frederike Aagesen var en dansk-svensk konsthantverkare. Aagesen studerade vid Kunstindustriskolen for Kvinder och Teknisk Skole i Köpenhamn. Hon hade sin verkstad i Helsingborg mellan 1920 och 1937, och arbetade där med föremål i tenn och silver, ibland även i koppar. Bland hennes medarbetare märks konstnärerna Hugo Gehlin, Ivar Johnson och Gösta Adrian-Nilsson. Flera av hennes verk ställdes ut på Jubileumsutställningen i Göteborg 1923 samt Stockholmsutställningen 1930.

Utropspris
3 000 SEK

Anna Wessman
Anna Wessman
+46 (0)708 10 86 14

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13