Astrid Aagesen

(Danmark, 1883-1965)
Astrid Aagesen
(Danmark, 1883-1965)

Bordslampa, Helsingborg, 1930-tal.

Tenn, stämplad TENN AAGESEN HÄLSINGBORG. Höjd 43 cm inklusive skärm.

Smärre slitage, nydragen el.

Formgivare

Astrid Marie-Frederike Aagesen var en dansk-svensk konsthantverkare. Aagesen studerade vid Kunstindustriskolen for Kvinder och Teknisk Skole i Köpenhamn. Hon hade sin verkstad i Helsingborg mellan 1920 och 1937, och arbetade där med föremål i tenn och silver, ibland även i koppar. Bland hennes medarbetare märks konstnärerna Hugo Gehlin, Ivar Johnson och Gösta Adrian-Nilsson. Flera av hennes verk ställdes ut på Jubileumsutställningen i Göteborg 1923 samt Stockholmsutställningen 1930.

Klubbat pris
3 001
285
326
Utropspris
3 000 SEK
Budhistorik (9 bud)
8 jan 19:50
3 001 SEK
7 jan 21:10
2 801 SEK
7 jan 13:44
2 601 SEK
7 jan 13:44
2 500 SEK
7 jan 13:43
2 400 SEK
7 jan 13:43
2 200 SEK
6 jan 21:39
2 000 SEK
2 jan 12:01
1 700 SEK
1 jan 12:14
1 500 SEK

Efter du betalat ditt föremål beställer du transport på Mina Sidor

Anna Wessman
Anna Wessman
+46 (0)708 10 86 14

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13