Carl Westman

(Sverige, 1866-1936)
Carl Westman
(Sverige, 1866-1936)

Soffa, betsad furu, Sverige ca 1910.

Betsad furu. Lösa sitt- och ryggdynor med tagelstoppning. Längd 180, djup 87, höjd 84, sitthöjd 40 cm.

Åldersrelaterat slitage, smärre skador,

Proveniens

Föreliggande soffa ritad av Carl Westman beställdes sannolikt direkt av byggmästarsonen Erik Lundberg till inredningen av dennes kontor i den år 1912 nybyggda grosshandlarvillan på ön lilla Ekholmen nära Vaxholm i Stockholms skärgård.

Formgivare

Carl Westman var en svensk arkitekt, målare och tecknare. Westman startade egen arkitektverksamhet 1897 och under de första åren ritade han privata villor och möbler inspirerade av Arts and Crafts-rörelsens formspråk. Westmans största och mest kända verk är Stockholms rådhus (1911–15). Han ritade även Röhsska konstslöjdsmuseets byggnad i Göteborg (1910–1914). Westman var en tidig anammare av den nationalromantiska stilen, men vände sig senare till den nyklassicistiska stilen på 1920-talet.

Klubbat pris
11 500
1 098
1 247
Utropspris
10 000 SEK
Budhistorik (10 bud)
8 jan 16:58
11 500 SEK
8 jan 16:58
11 000 SEK
8 jan 16:42
9 400 SEK
8 jan 16:42
9 200 SEK
8 jan 16:42
9 000 SEK
8 jan 16:42
8 800 SEK
8 jan 16:41
8 400 SEK
8 jan 16:41
8 200 SEK
8 jan 16:34
8 000 SEK
8 jan 0:38
3 000 SEK

Efter du betalat ditt föremål beställer du transport på Mina Sidor

Lisa Mothander
Lisa Mothander
+46 (0)767 81 06 02

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13