Stolar, ett par, modell "510" ur serien "Svensk Fur", Karl Andersson & Söner, Huskvarna, 1950-tal.
Betsad furu. Välvd rygg, runda nedåt avsmalnande ben. Höjd 82, sitthöjd 46 cm.
Slitage. Repor. Märken.