Kan inte nå servern

Axel Einar Hjorth

(Sverige, 1888-1959)
Axel Einar Hjorth
(Sverige, 1888-1959)

Bord, "Utö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.

Syrbetsad furu med målad skiva. Längd 136, bredd 55, höjd 75 cm.

Avkortad skiva med senare bemålning, omarbetad och kompletterad, slitage.

Formgivare

Axel Einar Hjorth räknas som en av Sveriges mest betydande möbelformgivare under 1920- och 30-talet. Hjorths tidiga arbetsgivare var bland annat Svenska Möbelfabrikerna i Bodafors och Stockholms Hantverksförening. Det stora genombrottet kom som chefsarkitekt för Nordiska Kompaniet, en post som han tillträdde 1927 och innehade fram till 1938. Hjorths första större uppdrag blev Nordiska Kompaniets påkostade monter på världsutställningen i Barcelona år 1929, för att därefter medverka vid flertalet större internationella utställningar under det efterföljande decenniet. 1929 bryter Hjorth också ny mark och formger den första serien rustika möbler i syrbetsad furu, de så kallade sportstugemöblerna som fick namn som "Lovö", "Utö" och "Sandhamn" efter öarna i Stockholms skärgård.

Läs mer
Auktionen avslutades
Klubbat pris
161 990
S
E
K
15 472
E
U
R
17 569
USD
Utropspris
30 000 SEK
Auktionen är avslutad.
Acceptpriset är uppnått
Budhistorik (43 bud)
3
A
8 jan 16:53
161 990 SEK
8
8 jan 16:53
156 990 SEK
3
8 jan 16:52
149 880 SEK
8
8 jan 16:52
147 880 SEK
3
A
8 jan 16:49
144 424 SEK
8
8 jan 16:49
142 424 SEK
3
8 jan 16:49
132 000 SEK
8
8 jan 16:49
130 000 SEK
3
8 jan 16:49
123 212 SEK
8
8 jan 16:48
121 212 SEK
7
A
8 jan 16:48
120 000 SEK
7
8 jan 16:46
113 000 SEK
3
8 jan 16:44
111 000 SEK
7
A
8 jan 16:44
110 000 SEK
7
7 jan 17:47
107 000 SEK
4
A
7 jan 17:47
105 000 SEK
4
A
7 jan 17:47
103 000 SEK
7
7 jan 17:47
101 000 SEK
4
A
7 jan 17:46
88 000 SEK
7
7 jan 17:46
86 000 SEK
4
7 jan 17:19
84 000 SEK
7
7 jan 16:26
82 000 SEK
4
A
7 jan 16:26
80 000 SEK
4
A
7 jan 16:25
77 000 SEK
7
7 jan 16:25
75 000 SEK
4
A
7 jan 16:25
64 000 SEK
7
7 jan 16:25
62 000 SEK
4
A
7 jan 16:24
54 000 SEK
7
7 jan 16:24
52 000 SEK
4
A
7 jan 16:24
49 000 SEK
7
7 jan 16:24
47 000 SEK
4
A
6 jan 22:11
44 000 SEK
6
6 jan 22:11
42 000 SEK
4
A
6 jan 22:11
40 000 SEK
6
6 jan 22:11
39 000 SEK
4
A
6 jan 1:49
38 000 SEK
5
6 jan 1:49
37 000 SEK
4
2 jan 4:09
36 000 SEK
3
A
2 jan 4:09
35 000 SEK
3
31 dec 2025 13:12
31 000 SEK
2
A
31 dec 2025 13:12
30 000 SEK
2
30 dec 2025 18:52
24 000 SEK
1
30 dec 2025 12:51
15 000 SEK
Alla tider är i CET
Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.

Vad kostar transporten?

Paketering och försäkring

Alla objekt som skickas från Bukowskis är fullt försäkrade och omsorgsfullt packade för att skydda ditt unika föremål.

Hur bokar jag transport?

Efter du betalat ditt föremål beställer du transport på Mina Sidor

När levereras varan?

Din order kommer att iordningställas inom 2-5 dagar efter att transporten är bokad. Du kommer att få ett meddelande per mail, telefon eller sms när ditt objekt är på väg. Observera att leveransadress vid eventuell hemtransport måste vara densamma som du angett som din fakturaadress vid betalning med Klarna.

Kontakt
Claes Andersson
Stockholm
Claes Andersson
Värderare
+46 (0) 704 248 703

Kundservice
Har du frågor gällande transport, betalning eller övriga frågor vänligen kontakta vår Kundservice.

Sverige
Telefontid: måndag – fredag 9–12
+46 8-614 08 00

Finland
Telefontid: måndag – fredag 10–13
+358-9-668 91 10

Kundservice