Bjerkås

(Sverige, Grundat 1927)
Bjerkås
(Sverige, Grundat 1927)

Golvljusstake, järnsmide, modell "91", Göteborg, 1930-tal.

Med tredelad fot och handtag. Höjd 84 cm.

Slitage.

Modellen avbildad i katalog 1934.

Utropspris
1 500 SEK