Hörnskåp, modell "809" ur serien "Svensk Fur", Karl Andersson & Söner, Huskvarna, 1950-tal.
Furu, skåpsdörr upptill samt nedtill, bemålad hyllinredning. Bredd 90, djup 63, höjd 169 cm.
Slitage, märken och repor. Nyckel finns.