Göran Malmvall

(Sverige, 1917-2001)
Göran Malmvall
(Sverige, 1917-2001)

Hörnskåp, modell "809" ur serien "Svensk Fur", Karl Andersson & Söner, Huskvarna, 1950-tal.

Furu, skåpsdörr upptill samt nedtill, bemålad hyllinredning. Bredd 90, djup 63, höjd 169 cm.

Slitage, märken och repor. Nyckel finns.

Utropspris
5 000 SEK