Bo Fjaestad

(Sverige, 1903-1991)
Bo Fjaestad
(Sverige, 1903-1991)

Bo Fjaestad, matgrupp, 7 delar, 1950-tal.

Matbord med sex stolar av furu. Bordets längd 140, bredd 70, höjd 73 cm. Stolarnas sitthöjd 42, bredd 46, höjd 82 cm.

Torrsprickor, ryggar något lösa, limrester, fläckar, åldersrelaterat slitage. Bordet och stolarna har olika patina och nyans.

Utropspris
15 000 SEK