Taklampa, modell "5462", Stockholm, 1920-tal.
Järnsmide, fasetterad glaskupa. Total höjd 46 cm.
Smärre slitage, ej funktionstestad.
Modellen avbildad i katalog 1926.
SverigeTelefontid: måndag – fredag 9–12+46 8-614 08 00
FinlandTelefontid: måndag – fredag 10–13+358-9-668 91 10