Arvid Böhlmarks Lampfabrik

(Sverige, Grundat 1872)
Arvid Böhlmarks Lampfabrik
(Sverige, Grundat 1872)

Taklampa, modell "5462", Stockholm, 1920-tal.

Järnsmide, fasetterad glaskupa. Total höjd 46 cm.

Smärre slitage, ej funktionstestad.

Modellen avbildad i katalog 1926.

Utropspris
3 000 SEK
Karl Green
Karl Green
Specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)700 07 94 25

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13