Arne Jones E1299

Harald Notini

(Sverige, 1879-1959)
Harald Notini
(Sverige, 1879-1959)

Bordslampa, modell "6932", Arvid Böhlmarks Lampfabrik, Stockholm, 1920-tal.

Förnicklad mässing, märkt undertill 6870. Höjd 42 cm.

Slitage, något tilltryckt stam, senare skärm, ej funktionstestad.

Modellen avbildad i katalog 1928.

Formgivare

Harald Notini var formgivare och konstnärlig ledare vid Arvid Böhlmarks Lampfabrik och Pukebergs Glasbruk. När Notini kom till Böhlmarks 1916 anlitades han som konstnärlig ledare både för stockholmsfabriken och för glastillverkningen vid Pukeberg. Med den nya konstnärliga ledaren Notini leddes Böhlmarks in i en modern nyskapande riktning som präglade framför allt företagets utbud av nya, tidsenliga armaturer och glas. En större del av Böhlmarks kataloger under 1900-talets första hälft bestod av traditionella ljuskronor och andra armaturer i äldre stilimitationer. Notinis styrka låg i att driva företagets ritkontor framåt och producera vad som för tiden ansågs som banbrytande och karaktäristiska armaturer. Hans personliga uttryck spänner mellan sirligaste Swedish Grace under 1920-talet, strängt funktionalistiska armaturer som presenterades på Stockholmsutställningen 1930, till den idag mycket uppskattade Swedish Modern-estetiken med armaturer i framför allt mässing med detaljer i glas, trä och läder från 1940- och 50-talen.

Auktionen avslutas
3 dagar 3 timmar
3 500
332
380
Utropspris
3 000 SEK
Lägg ditt maxbud. Ditt bud måste minst vara 3 700 SEK. Läs mer.
Budhistorik (9 bud)
5 jan 11:27
3 500 SEK
5 jan 11:27
3 300 SEK
3 jan 21:49
2 800 SEK
3 jan 10:49
2 600 SEK
3 jan 10:49
2 500 SEK
3 jan 10:48
2 400 SEK
3 jan 10:48
2 200 SEK
1 jan 23:23
2 000 SEK
30 dec 2025 23:13
1 200 SEK

Efter du betalat ditt föremål beställer du transport på Mina Sidor

Karl Green
Karl Green
Specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)700 07 94 25

Placering: Västberga Allé 3, Hägersten - V6