Moccaservis, 20 delar, "Musselmalet", Danmark.
Porslin med handmålad blomsterdekor i blått.
12 moccakoppar med fat 1038
Kaffekanna 1038 22 cm
Sockerskål 1112 7 cm
Mjölkkanna 1140 13 cm
Gräddkanna 1031 8,5 cm
3 kuvertsakfat 1004 7,5 cm
Gallervas 1015 7 cm
Ett extra fat 1038 medföljer. Två fat 1038 med smärre nagg.
Royal Copenhagen eller Den Kongelige Porcelainsfabrik startade sin verksamhet 1775 i Köpenhamn under beskydd av drottningen Juliana Maria. Till en början tillverkades främst figuriner och servisporslin i Meissens tradition. På 1790-talet formgavs ”Flora danica”-servisen som har en dekor av inhemska växter och ursprungligen bestod 1 802 delar. Enligt traditionen skulle den från början varit avsedd som gåva till kejsarinnan Katarina II av Ryssland. Servisen tillverkas än idag tillsammans med andra klassiker som ”Musselmalet” och ”Blå blomst”.
Läs mer