Kan inte nå servern
Temaauktioner online
The Eclectic Collection F772
Auktion:
Helge Dahlman F782
Auktion:
Birds by Toikka – Part 2 F728
Auktion:
En privat samling handknutna bruksföremål från Persien E1309
Auktion:
Silver Linings E1279
Auktion:
Chalet Interiors E1217
Auktion:
Liveauktioner
Contemporary Art & Design 670
Auktion: 21−22 april 2026
Important Timepieces 671
Auktion: 21 april 2026
Modern Art & Design 672
Auktion: 20−21 maj 2026
Important Spring Sale 673
Auktion: 10−12 juni 2026

Royal Copenhagen

(Danmark, 1775-)
Royal Copenhagen
(Danmark, 1775-)

Moccaservis, 20 delar, "Musselmalet", Danmark.

Porslin med handmålad blomsterdekor i blått.
12 moccakoppar med fat 1038
Kaffekanna 1038 22 cm
Sockerskål 1112 7 cm
Mjölkkanna 1140 13 cm
Gräddkanna 1031 8,5 cm
3 kuvertsakfat 1004 7,5 cm
Gallervas 1015 7 cm

Ett extra fat 1038 medföljer. Två fat 1038 med smärre nagg.

Formgivare

Royal Copenhagen eller Den Kongelige Porcelainsfabrik startade sin verksamhet 1775 i Köpenhamn under beskydd av drottningen Juliana Maria. Till en början tillverkades främst figuriner och servisporslin i Meissens tradition. På 1790-talet formgavs ”Flora danica”-servisen som har en dekor av inhemska växter och ursprungligen bestod 1 802 delar. Enligt traditionen skulle den från början varit avsedd som gåva till kejsarinnan Katarina II av Ryssland. Servisen tillverkas än idag tillsammans med andra klassiker som ”Musselmalet” och ”Blå blomst”.

Läs mer
Auktionen avslutas
3 dagar 22 timmar
Aktuellt bud
1 800
S
E
K
171
E
U
R
195
USD
Utropspris
2 500 SEK
Acceptpriset är uppnått
SEK
Lägg ditt maxbud. Ditt bud måste minst vara 1 900 SEK. Läs mer.
Budhistorik (4 bud)
4
2 jan 17:22
1 800 SEK
3
2 jan 16:26
1 010 SEK
2
1 jan 23:11
500 SEK
1
31 dec 2025 9:06
300 SEK
Alla tider är i CET
Köpinformation
Vad kostar transporten?

Paketering och försäkring

Alla objekt som skickas från Bukowskis är fullt försäkrade och omsorgsfullt packade för att skydda ditt unika föremål.

Hur bokar jag transport?

Efter du betalat ditt föremål beställer du transport på Mina Sidor

När levereras varan?

Din order kommer att iordningställas inom 2-5 dagar efter att transporten är bokad. Du kommer att få ett meddelande per mail, telefon eller sms när ditt objekt är på väg. Observera att leveransadress vid eventuell hemtransport måste vara densamma som du angett som din fakturaadress vid betalning med Klarna.

Kontakt
Anna Wessman
Stockholm
Anna Wessman
Värderare
+46 (0)708 10 86 14

Kundservice
Har du frågor gällande transport, betalning eller övriga frågor vänligen kontakta vår Kundservice.

Sverige
Telefontid: måndag – fredag 9–13
+46 8-614 08 00

Finland
Telefontid: måndag – fredag 9–13
+358-9-668 91 10

Kundservice
Placering: Västberga Allé 3, Hägersten - V29