Kan inte nå servern

Royal Copenhagen

(Danmark, 1775-)
Royal Copenhagen
(Danmark, 1775-)

Moccaservis, 20 delar, "Musselmalet", Danmark.

Porslin med handmålad blomsterdekor i blått.
12 moccakoppar med fat 1038
Kaffekanna 1038 22 cm
Sockerskål 1112 7 cm
Mjölkkanna 1140 13 cm
Gräddkanna 1031 8,5 cm
3 kuvertsakfat 1004 7,5 cm
Gallervas 1015 7 cm

Ett extra fat 1038 medföljer. Två fat 1038 med smärre nagg.

Formgivare

Royal Copenhagen eller Den Kongelige Porcelainsfabrik startade sin verksamhet 1775 i Köpenhamn under beskydd av drottningen Juliana Maria. Till en början tillverkades främst figuriner och servisporslin i Meissens tradition. På 1790-talet formgavs ”Flora danica”-servisen som har en dekor av inhemska växter och ursprungligen bestod 1 802 delar. Enligt traditionen skulle den från början varit avsedd som gåva till kejsarinnan Katarina II av Ryssland. Servisen tillverkas än idag tillsammans med andra klassiker som ”Musselmalet” och ”Blå blomst”.

Läs mer
Auktionen avslutades
Klubbat pris
9 000
S
E
K
860
E
U
R
976
USD
Utropspris
2 500 SEK
Auktionen är avslutad.
Acceptpriset är uppnått
Budhistorik (36 bud)
8
A
8 jan 17:37
9 000 SEK
10
8 jan 17:37
8 800 SEK
8
8 jan 17:37
8 400 SEK
10
A
8 jan 17:37
8 200 SEK
8
8 jan 17:37
8 000 SEK
10
8 jan 17:36
7 700 SEK
8
A
8 jan 17:36
7 500 SEK
8
A
8 jan 17:36
7 400 SEK
10
8 jan 17:36
7 200 SEK
8
8 jan 17:35
6 400 SEK
10
A
8 jan 17:35
6 200 SEK
8
8 jan 17:35
6 000 SEK
10
8 jan 17:34
5 400 SEK
9
8 jan 17:29
5 200 SEK
8
A
8 jan 17:29
5 000 SEK
9
8 jan 17:29
5 000 SEK
8
A
8 jan 17:28
4 800 SEK
9
8 jan 17:28
4 600 SEK
8
A
8 jan 17:04
4 200 SEK
4
8 jan 17:04
4 000 SEK
8
A
8 jan 17:03
3 800 SEK
4
8 jan 17:03
3 600 SEK
8
A
8 jan 16:43
3 400 SEK
4
8 jan 16:43
3 200 SEK
8
8 jan 16:32
3 000 SEK
7
8 jan 8:47
2 800 SEK
3
7 jan 22:26
2 600 SEK
5
A
7 jan 22:26
2 500 SEK
5
5 jan 14:37
2 400 SEK
4
5 jan 13:23
2 200 SEK
6
5 jan 11:03
2 000 SEK
5
5 jan 10:44
1 900 SEK
4
2 jan 17:22
1 800 SEK
3
2 jan 16:26
1 010 SEK
2
1 jan 23:11
500 SEK
1
31 dec 2025 9:06
300 SEK
Alla tider är i CET
Köpinformation
Kontakt
Anna Wessman
Stockholm
Anna Wessman
Värderare
+46 (0)708 10 86 14

Kundservice
Har du frågor gällande transport, betalning eller övriga frågor vänligen kontakta vår Kundservice.

Sverige
Telefontid: måndag – fredag 9–12
+46 8-614 08 00

Finland
Telefontid: måndag – fredag 10–13
+358-9-668 91 10

Kundservice