Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285

ARMRING med åttkantslipade diamanter samt odlade pärlor.

Diamanter, totalt ca 0,08 ct. Ø ca 3,75-6,00 mm. Stel men öppningsbar. Svedboms, Vetlanda, 1959, 18K guld. Inre längd ca 5,5 cm. Totalvikt ca 14 g.

Mindre ojämnheter på ytan av pärlorna. Bruksslitage, mindre repor.

Utropspris
6 000 SEK