Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285

BROSCH/HÄNGE med miniatyrmåleri, gammalslipade diamanter samt sötvattenpärlor, 1800-talets första hälft.

Miniatyr troligen målad på koppar föreställande två putti. Diamanter totalt ca 0,41 ct. Med öppningsbart fack på baksidan. Förgyllt silver och 8K guld, ej stämplad. Höjd ca 4,8 cm. Totalvikt ca 14,1 g.

Slitage. Pärlorna med ojämna förmer. Ställvis förlust av färg. Lödda lagningar syns på baksidan. Troligen omarbetad.

Utropspris
5 000 SEK