BROSCH/HÄNGE med miniatyrmåleri, gammalslipade diamanter samt sötvattenpärlor, 1800-talets första hälft.

Miniatyr troligen målad på koppar föreställande två putti. Diamanter totalt ca 0,41 ct. Med öppningsbart fack på baksidan. Förgyllt silver och 8K guld, ej stämplad. Höjd ca 4,8 cm. Totalvikt ca 14,1 g.

Slitage. Pärlorna med ojämna förmer. Ställvis förlust av färg. Lödda lagningar syns på baksidan. Troligen omarbetad.

Utropspris
5 000 SEK