Sparrisfat, majolika, Gustavsberg, sent 1800-tal.

Tvådelat, delvis i form av sparrisar, polykromt glaserat. Underfatet stämplat Gustafsberg. Längd 34, bredd 26, höjd 11 cm.

Några nagg. Krackelyr. Bränningssprickor.

Utropspris
2 500 SEK