Bokverk, "Svenskt Silversmide, 1520-1850", 3 band.

Svenskt text. Ljusa skinnband. Hernmarck, Carl & Källström, Olle (red.), Svenskt silversmide 1520-1850. Del 1, Renässans och barock, 1520-1700, Stockholm, 1941.
Stavenow, Åke, Munthe, Gustaf & Hernmarck, Carl (red.), Svenskt silversmide 1520-1850. Del 2, Senbarock, Fredrik I:s stil och rokoko : 1700-1780, Stockholm, 1943.
Hernmarck, Carl, Andrén, Erik & Bengtsson, Bengt (red.), Svenskt silversmide 1520-1850. Del 3, Gustaviansk stil, empire och romantik : 1780-1850, Stockholm, 1945.

Ej fullständigt genomgångna. Något slitage. Smärre skador. Ställvis gulnade.

Utropspris
2 000 SEK
Elsa Forsbäck
Elsa Forsbäck
+46 (0) 70 795 83 38