Elis Bergh

(Sverige, 1881-1954)
Elis Bergh
(Sverige, 1881-1954)

Elis Bergh, glasservis, 65 delar, "Karlberg", Kosta.

Fasettslipade.
11 champagne glas, höjd 16 cm.
12 madeiraglas, höjd 8 cm.
12 selterglas, höjd 8 cm.
11 starkvinsglas, höjd 9 cm.
9 likörglas, höjd 7,5 cm.
10 vinglas, höjd 11,5 cm.

Smärre slitage. Enstaka nagg.

Utropspris
4 000 SEK
Elsa Forsbäck
Elsa Forsbäck
+46 (0) 70 795 83 38