Kaffeservis, 16 delar, porslin. Ryssland, firma Gardner, 1800-tal.

Dekor av blommor mot blått, förgyllda kanter. Bestående av; skål, diameter 16.5 cm. Kanna med lock, höjd 13,5, längd 18 cm. Sockerskål med lock, höjd 12, längd 14.5 cm. Gräddkanna, höjd 9 cm. Koppens höjd 5,2 cm.

En del med spricka.

Proveniens

Property of a private Swedish collector.

Utropspris
8 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02