Arne Jones E1299

Royal Copenhagen

(Danmark, 1775-)
Royal Copenhagen
(Danmark, 1775-)

Royal Copenhagen, mat- och kaffeservis, 62 delar, porslin, "Blå Vifte", Danmark

9 mattallrikar 1212/11519, diameter 26 cm
9 tallrikar 1212/11520, diameter 22 cm
8 assietter 1212/11521, diameter 19,5 cm
9 djupa tallrikar 1212 11515, diameter 22,5 cm
6 kuverttallrikar 1212/11533, diameter 16 cm (varav ett med större kantnagg)
2 skålar 1212/11526, diameter 22 cm
Serveringsfat 1212/11507, 29 x 21 cm
Serveringsfat 1212 /11508, 38 x 27 cm
Såsbåt 1212/11550, längd 23 cm
16 kaffekoppar med fat 1212/11548, diameter 6-12,5 cm (varav åtta koppar och tio fat andrasortering)

Två kaffefat 1212/11548, andrasortering, medföljer

Smärre slitage.

Modellen formgiven av Arnold Krog 1909.

Formgivare

Utropspris
4 500 SEK
Lisa Mothander
Lisa Mothander
+46 (0)767 81 06 02