Arne Jones E1299

Royal Copenhagen

(Danmark, 1775-)
Royal Copenhagen
(Danmark, 1775-)

Royal Copenhagen, kaffe- och teservis, 79 delar, "Sachsisk Blomst", Danmark, sent 1800-sent 1900-tal.

Porslin med handmålad, polykrom blomsterdekor och guldkant.
7 moccakoppar med fat 1546 (delvis 4/1546, delvis 1221/1546)
12 moccakoppar med fat 493/1546
10 kaffekoppar med fat 4/1548
8 tekoppar med fat 1221/1551
11 assietter 493/1626 16 cm
2 assietter 493/1624 20 cm
29 assietter 4/1645 19 cm

Två moccakoppar 1546 samt två fat 1546 med nagg. Två extra fat 493/1546 medföljer. Vissa kaffekoppar 4/1548 andrasortering. Två assietter 493/1626 med nagg. Assietter 493/1624 andrasortering. Sju assietter 4/1645 med nagg.

Formgivare

Utropspris
5 000 SEK
Anna Wessman
Anna Wessman
+46 (0)708 10 86 14