BORD. Frankrike, omkring år 1900. Louis XVI-stil.

Fanerat med rosenträ, valnöt och infärgat lövträ. Beslag av förgylld mässing. I sargen låda med skrivinredning. Skivan med inläggningar av böcker och bläckhorn på ett bord. Längd 47, djup 32,5, höjd 73 cm.

Smärre slitage.

Utropspris
15 000 SEK