Tvåhandssvärd, 1800-tal med äldre delar.

Bred klinga märkt med passau-ulv. Korsformat fäste med långa parerstänger med spiralskurna ändar. Kavel av trä med mässingsnitar. Hög spiralskuren knapp. Längd 127 cm.

Nagg. Åldersrelaterat slitage.

Utropspris
25 000 SEK
Claes Andersson
Claes Andersson
+46 (0) 704 248 703

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13