Vaser 4 st Annashaab lervarefabrik Danmark 1910/20-tal glaserat lergods

Höjd ca 21-27 cm

Bruksslitage.

Annashaab Lervarefabrik var en dansk keramikfabrik som grundades 1891 av keramikern Jens Holm Rasmussen och hans fru Johanne i Egebjerg, nära Horsens. Fabriken började med att producera vardagskeramik som syltburkar och till och med pottor för det lokala fängelset. Senare, runt 1920-talet, började fabriken producera dekorativ keramik i den så kallade "skomakarstilen", vilket är den danska varianten av jugendstil. Denna produktionsförändring inspirerades av konstnären Eiler Løndal, som också hade arbetat för Danico, en annan välkänd keramikfabrik i området.
Annashaabs produkter var ofta dekorerade med kohornsglasyr och kännetecknades av enkla men eleganta mönster i pastellfärger. Fabriken stängde 1958.

Utropspris
2 500 SEK
Patrik Ljungcrantz
Patrik Ljungcrantz
+46 (0)767 81 06 13

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13