Figurin efter antik förlaga "Den döende gallern"

Svartbränd terrakotta, L Hjroth eneret Bonrnholm Danmark 1900-talets första hälft, höjd ca 15 cm, längd ca 28 cm

Obetydligt ytslitage.

Döende gallern är en romersk marmorkopia av en hellenistisk bronsskulptur från 200-talet f.Kr. Kopian utfördes under 100-talet e.Kr.

Skulpturen påträffades omkring 1620 och införskaffades 1737 av påve Clemens XII för Kapitolinska museernas räkning. I enlighet med fördraget i Tolentino 1797 fördes skulpturen till Paris och Musée centrale des arts, men återfördes till Rom 1815, bland annat genom Antonio Canovas försorg.

Utropspris
1 500 SEK
Patrik Ljungcrantz
Patrik Ljungcrantz
+46 (0)767 81 06 13

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13