Matgrupp 10 delar, Barockstil 1900-tal med kunglig proveniens

Stolar furu, lös stoppad tygklädd sits, sitthöjd ca 48 cm
Bord, massiv furu, två iläggsskivor à 60 cm, ca 250x100x75 cm

Bruksslitage. Torrspricka. Skador.

Proveniens

Abu-Garcia
Abus-fiskestuga, Konungen Carl XVI Gustaf och Drottning Silvia bodde ett flertal gånger under 1970 och 1980-talet. Kungaparet besökte även stugan innan de blev ett officiellt par 1976 tack vare att Konugen var en nära vän med ABU's ägarfamilj, Borgström.
Även Prins Bertil, Prinsessan Lillian samt den finske Presidenten Urho Kekkonen bodde i stugan ett flertal gånger. Även de under 1970 och 1980-talet.

Även hela svenska skådespelareliten under 1900-talet har samtliga suttit vid detta bord och stolar.
Bl a: Nils Poppe, Gunver Bergqvist, Povel Ramel, Sigge Furst, Lasse Lönndahl, Lill-Babs, Lasse Berghagen och även popgruppen Hepstars med Benny Andersson.

Under senare tid har det varit idrottsstjärnor som Zlatan, Brasilanske Stjärnan Maxwell, Hockeystjärnan Henrik Zetterberg och rockstjärnan Micky Dee från Motorhead och Scorpions m.fl m.fl. som besökt ABU's fiskestuga

Utropspris
15 000 SEK
Patrik Ljungcrantz
Patrik Ljungcrantz
+46 (0)767 81 06 13