Madeleine Pyk – en samling F769

MÖSSBORD, allmoge, Ljusdal Hälsingland daterad 1850.

Blåmålat. Öppningsbar skiva. Två lådor i fronten. Målade initialer samt datering 1850. Bredd 76, djup 47, höjd 84 cm.

Ställvis slitage. Smärre färgbortfall. Torrsprickor. En låda saknar stödpinne och hänger ner.

Utropspris
5 000 SEK