SELBÅGE samt LOKOR, ett par, allmoge, 1700/1800-tal.

Skuren och bemålad dekor. Dekor av ansikten och akantusblad. Lokornas längd ca 71 cm, selbågens höjd ca 26 cm.

Slitage. Ställvis färgbortfall. Delvis maskstungen. Torrsprickor.

Proveniens

En loka märkt med bläck: "[Från Telemarken, Norge] Ur Löjtn C.U.Dahlbergs i Motala samling. Inköpt 17/9 1890 E.E.".

Utropspris
6 000 SEK