Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
A Token of Love E1285

Stig Lindberg

(Sverige, 1916-1982)
Stig Lindberg
(Sverige, 1916-1982)

Servis, 81 delar, flintgods, "Berså", Gustavsberg.

12 tallrikar 24 cm
12 tallrikar 21,5 cm
12 skålar 17 cm (varav en med genomgående spricka)
12 assietter 18 cm
12 äggkoppar höjd 4 cm
4 runda skålar med teaklock, diameter 13,5, 16, 19 samt 21,5 cm
2 runda burkar med lock, höjd 6,5-8 cm
2 serveringsfat 12,5 x 12,5 cm, det ena med teaklock
3 salt- och pepparströare, höjd 11 cm (torkade proppar)
Ströare höjd 19,5 cm (torkad propp)
Vinäger/oljeflaska höjd 19,5 cm
Smörask 16 x 11, höjd 8 cm
Smörask 16 x 8,5, höjd 6 cm
Kanna höjd 13 cm
Gräddkanna höjd 6 cm
Serveringsfat 32 x 23 cm
Serveringsfat 22 x 19,5 cm
Karott med lock och ett handtag längd 20 cm
Karott med lock och två handtag bredd 25, höjd 13,5 cm

Ett par salladsbestick i teak längd 35,5 cm

Smärre bruksslitage, smärre märken och slitage i glasyr.

Formgivare

Stig Lindberg (1916-1982) var en svensk formgivare och illustratör, som arbetade vid Gustavsbergs porslinsfabrik under större delen av sitt yrkesverksamma liv. Han kom till Gustavsberg direkt efter sin studietid vid Tekniska skolan i Stockholm 1937, först som elev och senare anställd av den dåvarande konstnärliga ledaren Wilhelm Kåge. Under 1940 och 50-talet arbetade Stig Lindberg med målade färgglada fajanser samt skulpturer i chamotterat stengods vid Gustavsbergs studio, vilket var ett ”estetiskt laboratorium” för konstgods som han startade tillsammans med Wilhelm Kåge år 1942. Under 1950 och -60-talet skapade han många av sina idag mest eftersökta föremål i stengods, dekorativa vaser, skålar och fat med pressad eller ristad dekor. Under 1950-talet introducerades ett antal populära keramikserier som Pungo, Domino, Terma, Karneval med flera. Åren 1949–57 tog han över rollen som konstnärlig ledare efter Wilhelm Kåge. Stig Lindberg ritade många populära serviser, varav flera tillverkas än idag, som Adam, Eva, Berså, Spisa Ribb (nu kallad Ribb), Prunus och Aster. Skapandet var mångsidigt, nyfiket och kreativt och han arbetade i många olika material som industridesigner, bokillustratör och textildesigner för Nordiska Kompaniet men även som glasformgivare, bl a för Kosta och danska Holmegaards glasbruk.

Utropspris
15 000 SEK

Lisa Mothander
Lisa Mothander
+46 (0)767 81 06 02

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13