CARL PETTER HILLESTRÖM, tillskriven. Olja på pannå.
Eldsvåda. Pannå 18 x 26,5 cm. Samtida förgylld och bronserad ram.
Retuscher, något krackelerad.
Inköpt av Rådman P. A. Dalén å Greve Fr. Bondes auktion på Örenäs slott 1942.
Ekon. dr Peter Wallenberg (1926-2015).
A tergo påskrift: Målad af Hilleström d.ä.