Carl Petter Hilleström

(Sverige, 1760-1812)
Carl Petter Hilleström
(Sverige, 1760-1812)

CARL PETTER HILLESTRÖM, tillskriven. Olja på pannå.

Eldsvåda. Pannå 18 x 26,5 cm. Samtida förgylld och bronserad ram.

Retuscher, något krackelerad.

Proveniens

Inköpt av Rådman P. A. Dalén å Greve Fr. Bondes auktion på Örenäs slott 1942.
Ekon. dr Peter Wallenberg (1926-2015).

A tergo påskrift: Målad af Hilleström d.ä.

Utropspris
18 000 - 30 000 SEK
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst och äldre måleri
+46 (0)739 400 801