CARL PETTER HILLESTRÖM, Olja på pannå, signerad och daterad 1789.
Insjölandskap med ryttare vid timrat hus. Pannå 20,5 x 29 cm. Samtida förgylld och bronserad ram.
Smärre retuscher.
Ekon. dr Peter Wallenberg (1926-2015).